Czyszczenie elewacji – czyli koszmar usuwania graffiti i farb

Czyszczenie elewacji to irytujący problem. To zagadnienie spędza sen z powiek wielu z nas. Bohomazy umieszczone na elewacjach budynków, klatkach schodowych, znakach drogowych, powierzchniach metalowych, glazurach i tak dalej to nie lada zagadnienie, z którym po prostu trzeba się uporać. Niestety nie mam mocy, żeby zażegnać problem u źródła i przekonać wandali do zaprzestania procederu. Jednak mogę podpowiedzieć wam jak czyszczenie elewacji wykonać, aby nie rwać sobie włosów z głowy.

czyszczenie_elewacji

Musimy wziąć pod uwagę dwa aspekty. Pierwszy to powierzchnia na której owe „dzieło sztuki współczesnej” zostało umieszczone. Inaczej niepożądana farba wchodzi w reakcję z elewacją a inaczej z blachą czy plastikiem. Nie chcemy przecież uszkodzić powierzchni, a jedynie pozbyć się farby.

Drugi aspekt, to czym jak i to robić. Produktów jest wiele i oczywiście wszystko zależy od informacji w punkcie pierwszym. Są oczywiście środki uniwersalne jak Maxclear Graffiti Cleaner czy HG preparat do usuwania graffiti. Jednakowoż producenci nie podają informacji do jakich powierzchni będzie najbardziej odpowiedni. Gdybym miał kupować środek, to raczej bym te produkty pominął, aby uniknąć np. uszkodzenia elewacji, czy po prostu bezmyślnego i wielokrotnego szorowania, które nie przyniesie efektów. W odwodzie mamy jeszcze serię AGS, która już oferuje nam możliwość doboru produktu dla konkretnej sytuacji. W przypadku tej serii materiałów rozpiętość możliwości jest znacznie większa, co nie pozostaje bez wpływu na cenę środków. Co ciekawe seria AGS oferuje również środki nie tylko do czyszczenia elewacji, ale również powłoki ochronne zabezpieczające powierzchnie. Mam jednak mieszane odczucia co do ich skuteczności. Nie natknąłem się nigdzie na wiarygodne informacje odnośnie skuteczności działań tych płynów. Zatem niestety sami musicie sprawdzić czy mają one sens i wtedy koniecznie dajcie mi znać.

Metoda czyszczenia elewacji to już tak na prawdę wasza sprawa. Jedni mówią o konieczności zastosowania myjki ciśnieniowej, inni czyszczą ręcznie. Na pewno myjka ułatwia sprawę, acz czy efekt będzie taki sam jak przy ręcznym szorowaniu? Mam co do tego mieszane uczucia i raczej uzależniłbym dobór metody od wielkości malunków.

Na zakończenie przekazuję wam link do artykułu odnośnie doboru materiału do czyszczenia niepożądanych graffiti, kliknijcie tutaj.

 Czekam na wasze opinie i pytania

Michał S.