Geowłóknina – zastosowania

Geowłókniny stosowane są obecnie w bardzo szerokiej skali. Wyróżniamy 4 główne zastosowania tego materiału:

  1. Stabilizacja podłoża
  2. Separacja warstw gruntu
  3. Osłona drenażu
  4. Umocnienia przeciwerozyjne

Postaram się pokrótce opisać, jakie zastosowanie w tych konkretnych przypadkach geowłókniny rozwiązują. Co Wam da zainwestowanie w te produkty i po co  w ogóle się w to bawić.

                                                 Stabilizacja podłoża                                                           

  Geowłóknina zwiększa nośność gruntów. W praktyce daje nam to pewność, że np. kostka którą ułożyliśmy na swoim podwórku nie zapadnie się pod wpływem procesów erozyjnych, przesunięć gruntu, czy oddziaływań wody. Musimy mieć na względzie jaki rodzaj podłoża znajduje się na terenie naszego działania i na tej podstawie dobrać odpowiednią geowłókninę. O tym aspekcie wspomnę w oddzielnym wpisie. Takie zastosowanie zmniejsza nam koszt inwestycji, a także wydłuża czas eksploatacji powierzchni.

Separacja warstw gruntu

W wypadku kiedy chcemy zapewnić równomierne osiadanie nawierzchni, geowłóknina okazuje się niezastąpiona. Podczas układania kilku warstw podkładu (np. piasek+żwir), powinno nam zależeć na tym, aby oba komponenty nie zmieszały się ze sobą. Przenikanie ziaren warstw nawierzchni spowoduje degradację podkładu, oraz nierówne osiadanie produktu końcowego (np. droga, kostka). Szczególnie zalecane jest stosowanie geowłóknin do separacji w przypadku warstw drobnoziarnistych i gruboziarnistych. Oddzielenie ich będzie miało duży wpływ na równomierne osiadanie.

Osłona drenażu

  W tym aspekcie geowłóknina chroni instalacje drenażowe, przed zapchaniem. Do kanałów mogą dostawać się zanieczyszczenia w postaci choćby piasku. Może to prowadzić do niedrożności, lub utrudnień w przepływie. Geowłóknina powstrzymuje tego typu zanieczyszczenia co pozwala pracować drenażowi na odpowiednich obrotach.

   Warto jeszcze zwrócić uwagę, na szerokie zastosowanie geowłóknin podczas budowy oczyszczalni ścieków (także przydomowych), oraz wysypisk śmieci. Odpowiedni rodzaj geowłókniny nie tylko odprowadza wodę z powierzchni, ale również uniemożliwia przenikania odpadów głęboko do gleby.

            Umocnienia przeciwerozyjne

  Geowłóknina zapobiega niszczeniu skarp i nasypów, stanowiąc przy tym idealny „podkład” dla geokrat.  Gdybyśmy ułożyli samą geokratę, bez warstwy izolacyjnej w postaci geowłókniny, nie miałoby to żadnego sensu. Krata zaczęłaby nam wbijać się w ziemię co spowodowałoby załamania, a także przenikanie jej wypełnienia do gruntu. Włóknina zaoszczędzi nam konieczności uzupełnienia wypełnień i spowoduje stabilizację geokraty. Reasumując mamy oszczędność pieniądza i geokrata spełni swoje zadanie.

  W tym wpisie chciałem wam przybliżyć tematykę geowłóknin. Cyklicznie postaram się uzupełniać informacje na temat tej grupy produktów i przytoczyć więcej szczegółów.

Michał S.