Iniekcja ciśnieniowa

Iniekcja ciśnieniowa stosowana jest zwykle na większą skalę przy dużym nasiąknięciu muru. Sugeruję aby zlecić wykonanie takowej przez specjalistów, ponieważ nieumiejętne przeprowadzenie może spowodować uszkodzenie powierzchni ściany.

Stosujemy ją w przypadku kiedy mur jest mocno nasiąknięty wodą. I ma nieocenione zastosowanie w przypadku gdy grubość ściany jest powyżej 100 cm. Musimy mieć do przeprowadzenia iniekcji pompy i paker, co oczywiście nastręcza problemów z obsługą i kosztem zakupu.

Jak się zatem do iniekcji zabrać najlepiej? Za optymalny przyjmuje się rozstaw otworów rzędu 10-12,5 cm w iniekcji jednorzędowej. W dwurzędowej rozstaw otworów w jednym poziomie nie powinien przekraczać 20 cm przy maksymalnym odstępie między rzędami 8 cm. Otwory powinny mieć średnicę 10-18 mm. Należy je wiercić poziomo lub pod kątem do 30o. Otwory nawiercone poziomo powinny być wykonane w spoinie. Odstęp między przeciwległym licem ściany a końcem otworu powinien wynosić 5-8 cm. W oczyszczonych otworach obsadza się końcówki iniekcyjne – pakery. Nie wolno zbyt gwałtownie rozpoczynać wtłaczania preparatu, bo może to spowodować uszkodzenie muru. Proces powinien przebiegać w sposób ciągły przy jednostajnym ciśnieniu do momentu uzyskania równomiernej, poziomej strefy działania. Ciśnienie zależy od wytrzymałości ściany, docelowo wynosi 5-10 barów. Pompa może obsługiwać jednocześnie kilka pakerów lub mieć tylko jedną końcówkę iniekcyjną, wówczas iniekcję wykonuje się paker po pakerze. Musimy kontrolować ilość płynów pochłanianych przez mur , więc powinno to być nie więcej niż 10-15 l/m2. W przypadku gwałtownego wnikania płynu w otwór, należy przerwać iniekcję, otwór wypełnić, odczekać kilka dni do stwardnienia zaprawy i ponownie wywiercić otwór, a następnie kontynuować proces iniekcji.

Po ustaniu wchłaniania płynu w strukturę muru, otwór oczyścić z resztek płynu i wypełnić powłoką wodoszczelną. Następnie należy wykonać izolację pionową ściany i/lub nałożyć tynk renowacyjny oraz połączyć z izolacją poziomą posadzki przez wyprowadzenie tej ostatniej na ścianę, około 10 cm powyżej linii otworów iniekcyjnych

Tak przedstawiają się wszystkie najważniejsze metody iniekcyjne. Iniekcja ciśnieniowa to zabieg najpoważniejszy i stosowany jest w najtrudniejszych sytuacjach. Miejcie zatem ten fakt na względzie.

Powodzenia