Papa termozgrzewalna- układanie

Wracając do tematu pap termozgrzewalnych, postaram się wyjaśnić przeznaczenie i zakres stosowania tych materiałów. Musimy na początku rozróżnić rodzaje pap ze względu na ten aspekt:

  • podkładowe, w których zewnętrzna strona wykończona jest zazwyczaj piaskiem,
  • wierzchniego krycia, gdzie wierzchnia strona wykończona posypką bazaltową,

Papy termozgrzewalne podkładowe znajdują soje zastosowanie jako hydroizolacje fundamentów oraz na dachach płaskich jako pierwsza warstwa pod papy na osnowie z tkaniny szklanej lub papy modyfikowane SBS na osnowie z tkaniny poliestrowej. Natomiast papy wierzchniego krycia używamy w przypadku dachów płaskich, gdzie mamy kilka warstw hydroizolacji.

Kiedy wykonujemy pokrycie dachowe przy użyciu pap zgrzewalnych z welonem szklanym pamiętajmy, że w wielowarstwowym pokryciu tylko jedna z warstw może być wykonana z tego typu osnową. Na kolejną warstwę należy zatem użyć papy o osnowie z tkaniny szklanej lub włókniny poliestrowej. Jeżeli złamiemy tą zasadę, możemy doprowadzić do powstawania licznych pęknięć, a co za tym idzie uszkodzenia całego pokrycia dachowego.

A oto kilka słów o tym jak papę należy układać:

Przed ułożeniem papy rolkę należy rozwinąć w miejscu, w którym będzie zgrzewana i po przymierzeniu z uwzględnieniem zakładów oraz ewentualnym przycięciu, zwinąć ją z dwóch końców do środka. Miejsca zakładów na całej ich szerokości (12-15 cm) należy podgrzać palnikiem i docisnąć szpachelką w celu wgniecenia posypki. Zasadnicza operacja układania papy metodą zgrzewania polega na rozgrzewaniu podłoża oraz spodniej strony papy, aż do momentu zauważalnego topienia się masy przy jednoczesnym, powolnym rozwijaniu rolki. O prawidłowym zgrzaniu papy do podłoża świadczy odpowiedni wypływ masy, który powinien wynosić od 0,5 do 1 cm na całej długości pasa zgrzewanej papy. Brak wypływu lub wypływ nierównomierny świadczy o nieprawidłowym zgrzaniu papy z podłożem.

Kolejne pasy papy należy łączyć ze sobą na zakład wzdłużny o szerokości 8-10 cm i poprzeczny o szerokości 12-15 cm. Zakłady powinno się wykonywać ze szczególną starannością i zgodnie z kierunkiem spływu wody oraz zgodnie z kierunkiem wiatrów wiejących w danej okolicy. Po ułożeniu kilku rolek i ich wystudzeniu należy sprawdzić prawidłowość wykonania zgrzewów. Miejsca źle zgrzane trzeba po odchyleniu papy podgrzać i ponownie skleić. Miejsca wypływu masy bitumicznej zaleca się posypać posypką w kolorze pokrycia w celu poprawienia estetyki. Papa powinna być tak rozmieszczona, aby zakłady zarówno poprzeczne jak i wzdłużne nie pokrywały się. Pasy papy nawierzchniowej należy przesunąć względem papy podkładowej o połowę szerokości rolki. Aby uniknąć zgrubień na zakładach zaleca się odcięcie pod kątem 45% narożnika z każdego pasa znajdującego się na spodzie zakładu.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się dla Was pomocne. Powodzenia w pracach i słusznych wyborach.