Papy termozgrzewalne są materiałami o jakich nasi dziadkowie kryjąc dachy swoich domów mogli jedynie pomarzyć. Współczesne papy są zdecydowanie łatwiejsze w układaniu i posiadają duże lepsze właściwości izolacyjne. Te materiały są produkowane na bazie asfaltu przemysłowego, który jest nieodzownym elementem. I oczywiście warstwy wierzchniej w zależności od rodzaju, który szerzej omówię w najbliższej przyszłości.
Papa termozgrzewalna zdecydowanie ułatwia układanie i eksploatacje niezbędnego uszczelnienia naszych dachów. Miast bawić się i smarować lepikiem podłoże, aby następnie ułożyć papę do jej przyklejania, na spodniej stronie pap nowej generacji mamy warstwę asfaltu. Warstwa nabiera lepkości po podgrzaniu jej pozwala nam na najlepszą możliwość przyklejenia papy z wierzchnią częścią dachu. Najczęściej używanym narzędziem do stapiania jest palnik gazowy, który bardzo szybko nagrzewa materiał i pozwala na posunięcie prac do przodu. Oszczędzany w ten sposób czas, nakład sił oraz pieniądze. Ponad wymienione przeze mnie plusy taki typ łączenia jest zdecydowanie mocniejszy, niż tradycyjny lepik. Jest to istotne szczególnie w przypadku dachów o niskich spadkach. Papy tradycyjne są podatne na pękanie i butwienie, co powoduje zmniejszenie izolacji dachu i możliwość przecieków.
Osnowy zwykle wykonane są z welonu szklanego, tkaniny szklanej lub włókniny poliestrowej. Osnowa szklana charakteryzuje się niezwykle niską wrażliwością na działanie wody i wilgoci. Tkanina szklana posiada najwyższa odporność na zerwanie, co pozwala dwukrotnie zwiększa trwałość pokrycia. Dzięki temu renowacja dachu wydłuża nam się w czasie. W związku z tym musicie wybrać co bardziej Wam jest potrzebne. Opierajcie osąd raczej bazując na klimacie miejsca, w którym mieszkacie. W przypadku dużej ilości opadów w waszej okolicy osnowa szklana będzie zdecydowanie bardziej przydatna.
To mój krótki wstęp na temat pap nowej generacji. Będę kontynuował i rozwijał temat, ponieważ jest on dość interesujący i wybór pomiędzy odpowiednią papą często ma duży wpływ na eksploatacje budynku.