Zanim rozpoczniemy prace i uniknęliśmy błędów opisanych w poprzednim poście, musimy przygotować się do wykonania. Przeprowadzenie badań jest tutaj niezwykle istotne ze względu na możliwe potknięcia, które mogą być później fatalne w skutkach.
Na początku sprawdzamy wytrzymałość podłoża na rozciąganie, którą określa się przez wykonanie badania „pull-off”, czyli sprawdzenie siły jaka jest niezbędna, by oderwać przyklejony do podłoża metalowy krążek. Siłę należy przeliczyć na naprężenie. Wynik powyżej 1,5 MPa zapewnia dobrą współpracę posadzki z betonem w pomieszczeniach przemysłowych. Tam, gdzie występuje lekkie obciążenie ruchem pieszym, wystarczy 1 MPa. Jeżeli podłoże ma nieznacznie za niskie wyniki, można je wzmocnić, stosując impregnację nisko lepkimi żywicami epoksydowymi. Trzeba jednak pamiętać, by nie używać żywic rozpuszczalnikowych, gdy izolacja termiczna wykonana jest ze styropianu, gdyż może on rozpuścić się od parujących rozpuszczalników.
Równość betonu powinna być taka, jak oczekiwana docelowa równość posadzki. Mimo że aplikacja żywicy w większości przypadków przypomina układanie mineralnej wylewki samopoziomującejWylewki samopoziomujące zewnętrzne i wewnętrzne, nie da się uzyskać efektu wyrównania podłoża, zakładając standardowe zużycie materiału – jest go po prostu za mało, by zalał większe nierówności. Jeżeli posadzka układana jest w pomieszczeniach, w których stale lub czasowo może pojawić się woda na podłodze, podłoże powinno mieć ukształtowane odpowiednie spadki. Można je oczywiście wykonać ze szpachlówki żywicznej, lecz jest to zabieg drogi i należy go traktować jako prace dodatkowe, których koszt ponosi inwestor. Ukształtowanie spadków w betonie jest po prostu tańsze.
Wilgotność betonu jest istotna w aspekcie wyboru żywicy gruntującej. Standardowe i jednocześnie najtańsze materiały wymagają, by beton był suchy (do 4% wilgotności), co ma miejsce po mniej więcej 4 tygodniach dojrzewania w dobrych warunkach. Badanie wilgotności wykonuje się najczęściej miernikami dotykowymi przez dociśnięcie specjalnych elektrod do testowanej powierzchni. Wynik można odczytać w ciągu kilku sekund, jednakże należy pamiętać, że może być on zakłócony przez stalowe zbrojenie betonu. Dokładniejsze i budzące mniej wątpliwości jest badanie aparatami typu CM, gdzie rozkruszony beton mieszany jest z odważoną porcją karbidu. Ten reaguje z wodą z betonu, a ciśnienie powstałego w wyniku reakcji acetylenu jest proporcjonalne do wilgotności betonu, którą odczytuje się z manometru miernika. Jeżeli wilgotność betonu jest wyższa niż 4%, należy użyć żywicy, która została opracowana na podłoża wilgotne. Dziś na rynku dostępne są preparaty, którymi można gruntować beton po siedmiu czy trzech dniach od wylania. W ekstremalnych wypadkach można pokrywać świeży beton już 4 godziny po jego ułożeniu.
Warunki atmosferyczne też mają duże znaczenie w przypadku żywic posadzkowych. O tym w następnym poście