Witam ponownie. Dzisiaj w dalszym ciągu zadajemy sobie pytanie na temat dobrej hydroizolacji. Co jeżeli potrzebujemy pewności odnośnie szczelności przerw konstrukcyjnych, staramy się zabezpieczyć styki konstrukcji lub chcemy zaizolować stalowy pręt (np. ściąg)? Spieszę z odpowiedzią – taśma izolacyjna.
Ta technologio może zostać użyta zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Jaj największym atutem jest możliwość umieszczenia jej w miejscach gdzie nie możemy zaufać w stu procentach zaprawom. Korzyścią wynikającą z montażu jest pęcznienie taśm hydroizolacyjnych. Na przykład Waterstop jest wykonany z mieszanki bentonitowo – kauczukowej, co daje mu odpowiednią sprężystość oraz szczelność. Pod wpływem wody bentonit pęcznieje nawet 16-sto krotnie! Zatem nie musimy się martwić o efektywność, ponieważ przy takim ciśnieniu pęcznienia rysy i pory betonu szybko się wypełniają. Jednak podczas układania ta właściwość stanowi pewien problem. To pełnego ułożenie taśma izolacyjna nie może mieć styczności z wodą, co najwyżej w ograniczony sposób z wilgotnością. Musimy zatem miejsce ułożenia osuszyć i oczyścić, dla solidnego efektu. Istotne również jest aby nie taśma izolacyjna, była ułożona „na styk”. Jeżeli nie dociągniemy jednego końca do drugiego lub zrobimy zakład, to cały nasz wysiłek pójdzie na marne i mamy gwarantowany przeciek. Do samego zamontowania można użyć siatki i gwoździ (Revofix) lub odpowiedniego kleju.
Należy podkreślić fakt, że po zamontowaniu taśmy izolacyjnej należy skorzystać również z posypki bentonitowej. Dodatkowo uszczelni nam powierzchnię i doda „parę groszy” do skuteczności taśmy. Niestety sama taśma izolacyjna nigdy nie spełni swojej roli jako samodzielny środek przeciwwodny. Jej ograniczenia konstrukcyjne i sposób zastosowania wykluczają ta kwestię. Tutaj znajdziecie produkt do tego typu działań.
Podsumowując mój wywód taśma izolacyjna jest wykorzystywana w szczególnych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z miejscem trudnym do zabezpieczenia a przy tym wymagającym ochrony przed woda i wilgocią. Pamiętajcie o jego wartościach i korzyściach z jego zastosowania szczególnie w poniższych sytuacjach:
- wszelkich przerw między różnymi technologiami konstrukcyjnymi
- przerw dylatacyjnych i roboczych
- ochrony przeciwwodnej ściągów
Ok na dzisiaj tyle. Następnym razem przedstawię materiał, którego będziecie mogli użyć bardziej powszechnie. Postaram się przedstawić kilka zapraw hydroizolacyjnych, które mogą wam pomóc w najmniejszych nawet przydomowych projektach. Do napisania.
Michał S.