Z serii dach zielony: jaki rodzaj wybrać?

We wcześniejszym wpisie wspominałem Wam o rodzajach dachów zielonych. Wypada zatem uzupełnić wiedzę o to jakie są różnice między dachem klasycznym a odwróconym. Różnice mają wpływ również na nasz dach zielony i to również chciałbym Wam opisać. Podam perzy tym plusy i minusy użycia konkretnego rodzaju w tej technologii. Zacznijmy zatem od dachu klasycznego.

 Ten rodzaj dobrze izoluje pokrycie pod względem termicznym. Charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Wilgoć przy tego typu dachu jest praktycznie cały czas stała ze względu na specyfikę konstrukcji. Możemy również pobawić się ze spadkiem, jeżeli nam na tym zależy. Zastosowanie klinów dachowych nie stanowi najmniejszego problemu. Problem pojawia się, gdy chcemy dach obciążyć, na przykład dużą ilością roślinności. Zwykle izolacja jest dość elastyczna (chyba, że zapłacimy za droższą a i tak wątpię żeby dała radę) co może prowadzić do uszkodzeń tejże. Ponad to kiedy zawieje nam mocniejszy wiatr i wystąpi tak zwane ssanie, konieczne jest dodatkowe kotwienie za pomocą dachu zielonego ekstensywnego na przykład. Hydroizolacja szybciej się starzeje i jest mało odporna na gradobicie i inne intensywne zjawiska pogodowe. Finalnie trudniej znaleźć usterkę w tego typu dachach, ponieważ woda może w różny sposób przepływać przez termoizolację. Ten rodzaj dachu tylko dla dachów zielonych ekstensywnych, który dobrze się sprawdzi w tej właśnie opcji. Koszta wznoszenia i pielęgnacji również są niższe, ale efekt na pewno nie jest taki jak w przypadku intensywnych

Dach odwrócony (rysunek powyżej) możemy obciążyć bardziej, ponieważ jest dodatkowo od góry zabezpieczona termoizolacją. Podłoże jest sztywne a co za tym idzie możemy dużo szybciej prowadzić prace dekarskie. Próba wodna wystarczy nam by sprawdzić gdzie wystąpiła usterka poszycia i szybko możemy ją zniwelować. Ponad to czynniki atmosferyczne nie są straszne tej konstrukcji, ze względu na duże obciążenie warstwami filtracyjnymi, drenażowymi i dyfuzyjnymi. Gorzej sprawa się ma z przewodzeniem ciepła. Termoizolacja ma praktycznie cały czas styczność z wodą, zatem ta sfera kuleje. Ostatni minus znajdziemy na etapie planowania wykonawstwa. Materiały nie są tanie i niewiele firm oferuje ich dostawę. Zatem najlepiej zdecydować się na zakup całego systemu to i gwarancję otrzymamy dłuższą.

Jeżeli poszukujecie tego typu rozwiązań to zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy w stanie przysłać do Was technologa, który dokładnie opowie o systemie i wyceni dla Was materiały.

Trzymajcie się sucho