Zaprawa naprawcza – jak wybrać dobre rozwiązanie.

Podczas prac budowlanych nierzadko zdarza się, że po wylaniu posadzki czy postawieniu ściany pojawiają się ubytki, szczeliny i pęknięcia. Często nasze budynki nadszarpuje też ząb czasu, ruchy tektoniczne  czy proces osiadania powodujące pęknięcia.  W innych wypadkach goni nas czas i chcemy zacząć kolejne prace np. położenie folii hydroizolacyjnej. Z pomocą przychodzi nam wtedy zaprawa naprawcza.

Najważniejsze cechy zapraw szybkoschnących, na które zwracamy uwagę przy doborze:

  1. Czas wiązania
  2. Zużycie
  3. Kompatybilność z pierwotnym materiałem

Czas wiązania

Inaczej mówiąc, jak szybko zaprawa naprawcza twardnieje i nabiera swoich właściwości po nałożeniu. Jest to cecha istotna w przypadku, gdy zależy nam na dotrzymaniu konkretnego terminu. Niestety im szybszy czas wiązania tym większa cena. Na przykład Geolite 10 zasycha już nawet w przeciągu 10 minut, aczkolwiek nie nabiera jeszcze pełnych właściwości. Kwota jaką musimy zapłacić za taką zaprawę naprawczą nie jest mała, ale czasami nie ma innego wyjścia o czym zapewne wiecie.

 Zużycie

Tutaj nie mam dla was dobrych wiadomości odnośnie tej grupy materiałów. Ze względu na właściwości tiksotropowe i specyfikę działania, zaprawa naprawcza zwykle zużywana jest w przybliżeniu 1kg – 1.5 kg proszku na m2 przy warstwie o grubości 1 mm. Przyznacie sami, że to niewiele. Zużycie jest spore, więc czasami należy się zastanowić czy nie lepiej wyburzyć część naszej konstrukcji, i postawić ją na nowo.

Warto wspomnieć również o tym jak grubych warstwach zaprawa naprawcza może być układana. Ten czynnik ma znaczenie w przypadku większych i głębszych ubytków, ponieważ masa naprawcza w takich sytuacjach musi być nakładana warstwami w celu zapewnienia

Kompatybilność z pierwotnym materiałem

Musimy mieć pewność, że użyty materiał będzie posiadał wysoką przyczepność trwałą z podłożem. Jest to szczególnie istotne w przypadku reprofilowania powierzchni. Na cóż nam zaprawa naprawcza, która nie będzie się trzymać uszkodzonej ściany lub po upływie pewnego czasu zacznie ponownie pękać ze względu na błędne dobranie materiałów?  W związku z tym przy wyborze zaprawy naprawczej zwróćcie szczególną uwagę na 
skurcz wiązania i twardnienia oraz współczynnik pełzania. Im bliżej zera będą te właściwości techniczne, tym lepiej zwiąże nam materiał naprawczy. W związku z tym czytajcie opakowania i wypytujcie technologów/sprzedawców, żeby pieniędzy i czasu po prostu nie marnować.

W następnych wpisach przedstawię Wam nasze sprawdzone typy na materiały tego typu. Tymczasem mimo, że za oknem nie widać zbliża się zima. Postaram się zatem napisać kilka słów o produktach, które mogą wam pomóc o tej porze roku zarówno w pracach, jak i z uporaniem się ze śniegiem i lodem w codziennych okolicznościach.

Pozdrawiam Michał S.