Dzisiaj zajmiemy się zaprawami hydroizolacyjnymi. Czyli produktami szczególnie ważnymi w sytuacjach kiedy ryzyko zawilgocenia posadzek lub ścian po wykonaniu prac budowlanych jest duże, lub pracujemy nad np. zbiornikami wodnymi. Skorzystamy oczywiście z przykładu czyli produktu Maxseal Super, który do tej pory był najczęściej wybierany przez klientów w tej kategorii kategorii, na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy.
Zaprawa jest klasyczną izolacją powłokową, tworząc na powierzchni betonu krystaliczne struktury powodując wgłębne uszczelnienie. Przez to otrzymujemy warstwę w stu procentach wodoodporną, nawet w przypadku wody z chemicznymi zanieczyszczeniami. Co więcej w przypadku kiedy woda agresywnie napływa struktura zaprawy nie pozwala na jej przenikanie. Zaprawa hydroizolacyjna nie tylko powoduje ochronę przed wodą, ale również „oddycha”. Czyli kiedy układamy ten materiał na wilgotnej czy mokrej powierzchni, nie musimy się martwić o niszczenie struktury, ponieważ powietrze będzie przez nie przenikać. Przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę na dwa parametry wytrzymałość na ściskanie oraz szybkość schnięcia. Wytrzymałość jest ważna szczególnie w przypadku, gdy po konstrukcji będę przemieszczać się samochody czy ciężki sprzęt. Szybkość schnięcia to dla Was na pewno wystarczający argument, zwłaszcza gdy termin goni lub pogoda za chwilę może się zmienić.
Zwróćmy teraz swoją uwagę na sposób wykonania. Pamiętajmy o wypełnieniu głębokich rys, usunięciu z powierzchni wszelkich zanieczyszczeń oraz nierówności. Następnie możemy aplikować zaprawę hydroizolacyjną. Ważnym jest, aby w przypadku Maxseal super zwilżyć podłoże czystą wodą. Prawidłowe nawilżenie obniża zawartość wody w nanoszonym materiale oraz sprzyja późniejszej pielęgnacji. Aplikacja zaprawy hydroizolacyjnej odbywa się w taki sam sposób jak każdej innej. Można oczywiście użyć jej jako wylewki, czego jednak nie rekomenduję ze względu na możliwe uchybienia i niedokładności. Pielęgnacja zaprawy hydroizolacyjnej trwa zwykle 2-3 dni, w których podlewamy powierzchnię wodą 3 razy dziennie. Nigdy nie bagatelizujcie tego zalecenia producentów, ponieważ właściwości higroskopijne materiału ulegną zaburzeniu.
Zaprawa hydroizolacyjna to materiał niezbędny w przypadku, gdy mamy do czynienia z konstrukcją narażoną na zawilgocenia, możliwe przenikanie wód opadowych czy gruntowych. Cenowo produkty te nie różnią się znacznie od zwykłych zapraw i koszty są jak najbardziej do przełknięcia w zamian za święty spokój. Zaprawa w połączeniu z matą bitumiczną stanowią naprawdę solidne zabezpieczenie przed wodą i następstwami przenikania jej przez mury. Zostawiam Was z tym podsumowaniem i do napisania
Michał S.