Na pewno słyszeliście o koncepcji zazielenionego ogrodu na szczycie budynku, lub jego tarasie. W związku z rozwojem techniki wszystko jest możliwe, bez ryzyka uszczerbku na całej konstrukcji.
Dachy zielone są obecnie szeroko używane zwłaszcza przy wielkopowierzchniowych budowlach, które ze względu na wymogi prawne muszą posiadać określoną dozę „żywej zieleni”. Dzielimy je na dachy intensywne tzw. użytkowe, oraz dachy ekstensywne inaczej nieużytkowe.
Dach zielony intensywny to strefa zielona na dachu budynku wraz z innymi elementami zabudowy najczęściej z ławeczkami i ścieżkami spacerowymi. Opcja szczególnie często widziana w wypadku centr handlowych i biurowców, choć moim zdaniem jeszcze nie dość w Polsce popularna. Ponieważ dach zielony ma za zadanie odtworzyć warunki gruntowe umożliwiające wegetację roślin w tak specyficznym miejscu, składa się on zazwyczaj z wielu warstw technicznych. Warstwa wegetacyjna – podłoże glebowe warstwa filtracyjna – geowłóknina, warstwa drenażowa – mata z tworzyw sztucznych lub kruszywo , warstwa ochronna – geowłóknina. Warstwa glebowa generalnie jest zależna od tego jaki rodzaj zieleni posadzimy na naszym dachu.
Dach zielony ekstensywny to nieużytkowe zazielenienia dachów, na których wykonuje się zazwyczaj układy warstw o niewielkiej grubości. Ten rodzaj powierzchni służy przede wszystkim zmniejszeniu ilości wody opadowej odprowadzanej z dachu do systemu kanalizacji. Względy estetyczne maja tu sporą wartość. Co więcej ten rodzaj pokrycia dachowego w szczególności chroni izolację przeciwwodną pokrycia dachowego i jego eksploatacja jest mniej intensywna niż w przypadku zwykłych dachów. Naturalna ochrona dachów była znana przecież od wieków i sprawdzała się w obsorbowaniu promieni słonecznych czy ochrony przed intensywnymi opadami.
Temat dachów zielonych jest bardzo obszerny i postaram się go dalej rozwijać. W kolejnych postach na ten temat przybliżę tematykę dachów odwróconych. Uważam to rozwiązanie za bardzo ciekawe i mające przed sobą przyszłość. A nuż natchnie kogoś z Was do użycia tej metody ochrony i izolacji domostw.
Trzymajcie się sucho Michał Strzałka